Ödüllü yönetmenin Oscar konuşması tartışma yarattı

Gazze’de 5 aydan uzun süredir katliam yapan İsrail’i eleştiren ünlü isimler Batı ülkelerinde baskı görmeye devam ediyor.

Holokost’u anlatan “Zone of Interest” filmiyle “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında Oscar kazanan Jonathan Glazer’ın törendeki konuşmasına karşı Hollywood’da çok sayıda isim açık mektup yayınladı.

Glazer, Oscar töreninde ödülünü kabul ederken yaptığı konuşmada Gazze’deki işgale tepki göstererek “Şu an burada bir işgal ile gasbedilen Holokost’u ve Yahudiliklerini reddeden kişiler olarak karşınızda duruyoruz. Bu işgal pek çok masum insan için çatışma getirdi, ister İsrail’deki 7 Ekim kurbanları olsun, isterse halen Gazze’de devam eden saldırılar olsun, hepsi bu insanlıktan çıkarma eylemlerinin kurbanları” demişti.

Kendisi de Yahudi olan Glazer’ın konuşmasını eleştiren Hollywood’daki 450’den fazla Yahudi isim, yayınladıkları açık mektupta “İsrail’in Gazze’de sivil halkı değil Hamas’ı hedef aldığı” iddia edildi. Mektupta dünyada Yahudi karşıtı nefretin giderek büyüdüğü belirtildi.

Mektuba oyuncu Debra Messing, yönetmen Eli Roth ve stüdyo yöneticisi Amy Pascal gibi isimler imza attı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x