Mahfi Eğilmez Anlatıyor: Faiz Artışları Enflasyonu Neden Düşürmüyor?

İktisatçı Mahfi Eğilmez, 2021 yılında başlayan faiz indirimlerini en çok eleştiren isimlerden olurken, faiz artışlarıyla enflasyonun neden düşmediğini anlattı.

Merkez Bankası’nın 2021 yılında düşük faiz politikası uygulaması birçok ekonomist tarafından eleştirilmişti. Enflasyondaki gelişmelerin yanında ekonomideki dengelerin de bozulmasıyla 2023 seçimlerinin ardından yeni ekonomi yönetimi “rasyonel” olacaklarını belirterek işe başlamış faiz artırımlarına yönelmişti. ANcak yine enflasyona çare olmadı.

İktisatçı Mahfi Eğilmez de faiz indirimlerine karşı çıkarken, faiz artırımlarının enflasyonu neden engelleyemediğini anlattı.

Kaynak: Kendime Yazılar

“Faiz Politikasından Niçin Sonuç Alamıyoruz?” başlıklı yazısında, Eğilmez, 2008 küresel finans kriziyle başlayan süreçte dünyadaki bol para dönemlerini ve enflasyondaki yayılışı anlattı. 2018 itibarıyla özellikle Türkiye’deki faiz politikasındaki istikrarsızlığa dikkat çekti. enflasyondaki yükselişin

Reuters’ın hazırladığı tabloyu kendisi çeviren Eğilmez, faizlerdeki değişimin konjonktürel olmamasına dikkat çekerken, enflasyondaki düşüşe etki etmemesinin nedeninin bu olduğunu belirtti.

“İkinci neden, faizi enflasyon kadar artıramama olgusudur” derken, faiz artışlarının yapısal reformlarla desteklenmesi gerektiğini de söyledi. Son olarak da faiz artışlarına rağmen enflasyondaki düşüşün olmamasının da bir amaç olabileceğini iletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x