Florida ‘Idalia’ya hazırlanıyor: Biden’dan ‘acil durum’ ilanı

ABD Başkanı Joe Biden, yaklaşan Idalia Fırtınası’nın muhtemel etkileri dolayısıyla Florida eyaleti için ‘acil durum’ ilan edilmesi kararını onayladı. Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Biden’ın, ’27 Ağustos 2023’ten itibaren Tropikal Idalia Fırtınası’ndan kaynaklanan acil durum koşulları nedeniyle eyalet, kabile ve yerel müdahale çabalarını desteklemek için federal yardım emrini onayladığı’ bilgileri paylaşıldı.

‘GEREKLİ YARDIMLARI SAĞLAMA YETKİSİ VERİLİYOR’

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Başkanın bu kararı, İç Güvenlik Bakanlığı Federal Acil Durum Yönetim Ajansı’na (FEMA), acil durumun yerel halk üzerinde yarattığı sıkıntı ve acıyı hafifletmek amacıyla tüm afet yardım çabalarını koordine etme ve gerekli yardımları sağlama yetkisi veriyor” denildi.

Acil durum kararının, Florida eyaletinin Idalia Fırtınası’ndan en çok etkilenmesi muhtemel ilçelerinde, hayat kurtarma, mülkü, kamu sağlığını ve güvenliğini koruma, felaket tehdidini azaltma veya önlemeye çalışmada yardımcı olacağı belirtildi.

VALİ DESANTIS, SEÇİM ÇALIŞMALARINA ARA VERDİ

ABD’deki 2024 başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti’den aday adayı olan Florida Valisi Ron DeSantis, kasırgaya dönüşme ihtimali olan fırtına nedeniyle seçim kampanyasına ara verdi. DeSantis, kampanya ekibi aracılığıyla paylaştığı duyuruda, eyalette yaklaşan fırtınaya hazırlanmak için seçim kampanyasıyla ilgili çalışmalarını durdurduğunu belirtti. Idalia Fırtınası’nın 30 Ağustos’ta erken saatlerde Florida kıyılarına ulaşacağı tahmin ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x